Çeşitli Etkinlikler

9. Gazhane Şenliği

28-05-2022 10:00
28-05-2022 23:00:00
Gazhane Meydan

Gazhane Çevre Gönüllüleri, 26 yıl süren kararlı bir mücadelenin ardından, halkın talepleri doğrultusunda kent hayatına kazandırılmasının coşkusuyla, Müze Gazhane’de 28 Mayıs 2022 Cumartesi günü “Yeniden” Gazhane Şenliği düzenliyor.

2001-2009 yılları arasında düzenlediği 8 şenliğin iziyle, farklı disiplinlerden sanatçıların, zanaatkarların ve toplulukların bir araya gelerek ürettiği ve paylaştığı tüm biçimlere kapılarını açan Gazhane Çevre Gönüllüleri, bu şenlikte Gazhane’yi çeşitli buluşmaların gerçekleştiği ortak bir panayır alanına çevirmeyi hedefliyor.

PROGRAM:

GİZLİ BAHÇE

13.00-15.00
ATÖLYE: SEYYAR OYUN PARKI (HOP)
İstanbul Gönüllüleri
Yürütücü: Gözen Niron Kurt

15.30-17.30
ATÖLYE: PATİ ATÖLYESİ
İstanbul Gönüllüleri
Yürütücü: Gökçen Yücekaya

P BİNASI ARKASI

12.30-14.00
ATÖLYE: ZEYBEKİKO ve ÇİNGENE DANS ATÖLYESİ
Kadın Sanatla Kooperatifi
Yürütücü: Beyza İyitütüncü

14.30-15.45
SÖYLEŞİ: SAĞLIK SOHBETİ
İstanbul Gönüllüleri
Dr. Beyhan Bulgurlu Göksan

T BİNASI – ATÖLYE

12.00-13.30
SÖYLEŞİ: İKLİM KRİZİ ve MARMARADA EKOLOJİK YIKIM
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
Sunum: Sedat Durel/TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İst.Şb.YK Üyesi

14.00-15.00
SÖYLEŞİ: BİR KENTSEL YAŞAM KAYNAĞI OLARAK KURBAĞALIDERE; HASANPAŞA GAZHANESİ VE ÇEVRESİNE TARİHTEN BİR BAKIŞ
Pınar Erkan/Mimarlık Tarihçisi

15.30-17.30
KENTTEN KIRDAN MÜCADELELER SÖYLEŞİSİ: GAZHANE ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ DENEYİMİ; DÜN, BUGÜN ve YARIN…
Gazhane Çevre Gönüllüleri
Moderatör: Hatice Kurtuluş
Konuşmacılar: Gülsün Tanyeli, Emre Erbirer, Ulaş Bayraktar

18.00-19.00
SUNUM ve SÖYLEŞİ: SOKAĞIN SESİ
İstanbul Anadolu Yakası Fotoğraf Sanatı Derneği (ANAFOD)
Sunum: Anıl Tamer Yılmaz/ANAFOD YK Başkanı, Hakkı Ceylan /Fotoğraf Sanatçısı

GİRİŞ ALANI

12.00-19.00
STAND-SERGİ
NEYYA Yaratıcı Yazarlık Atölyesi

İSTANBUL KİTAPÇISI ÖNÜ

12.00-19.00
STAND
Türkiye Yazarlar Sendikası

S BİNASI SERGİ ALANI

11.00-19.30
ATÖLYE: “BİRİK-İM” Marmara Üniv. GSF Heykel Bölümü-İTÜ GSB
Yürütücüler: Nilüfer Ergin / Heykeltraş (Marmara Üni. GSF)
Meliha Sözeri / Heykeltraş (İTÜ GSB)
Mehmet Güler / Ressam (İTÜ GSB)
Desen Halıçınarlı / Ressam (İTÜ GSB)
Ezgi Bakçay / Sanat Kuramcısı (Marmara Üni. GSF)

20.00-23.30
SERGİ: “BİRİK-İM”
Marmara Üniv. GSF Heykel Bölümü-İTÜ GSB

C BİNASI- ATÖLYE

1.SALON
11.00-13.30 ATÖLYE: ÇOCUKLARLA FELSEFE
Opus Noesis
Yürütücüler: Onur Kalkan, Büşra Kenan, Özlem Marangoz Aydın

14.00-19.30 ATÖLYE: SORU-MERAK KÜTÜPHANESİ
Hayalgücü Merkezi
Yürütücüler: Ecem Şafak, Suna İrem Öney, Elif Uğur, Havva Nur Kuru
4. SALON
11.00-13.30 ATÖLYE: ÇOCUK SANATÇILAR
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul BK Şubesi 1. Bölge Temsilciliği
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Kadıköy Şubesi
Yürütücüler:
Aylin Altaner, Barış Güven, Cansu Can Ekşi, Hatice Yıldırım

14.00-16.30 ATÖLYE: SENİN SOKAĞIN SENİN SEÇİMİN
Sokak Bizim Derneği
Yürütücüler: Ilga Cengiz Doğan, Emine Atalay
17.00-19.30 ATÖLYE: LEKE OYUNLARI
Cemil Cahit Yavuz

C BİNASI-SERGİ

1.SALON
20.00-23.30
SERGİ: ÇOCUK SANATÇILAR SERGİSİ
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul BK Şubesi 1. Bölge Temsilciliği
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Kadıköy Şubesi

2. SALON
11.00-23.30
SERGİ: “KAYBOLAN DOĞAL GÜZELLİKLERİMİZ ve EKOLOJİK YIKIM” FOTOĞRAF SERGİSİ / 2021…
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu

3. SALON
11.00-23.30
SERGİ: “PENCEREMDEN ŞANTİYEGAZHANE ÇALIŞANLARI”
Engin İpçi

4. SALON
20.00-23.30
SERGİ: LEKE OYUNLARI
Cemil Cahit Yavuz

MEYDAN (BELTUR ÖNÜ)
11.30-12.30
GÖSTERİ: CLOWN GÖSTERİSİ
Zinem Yılmaz

AGORA SAHNE

Sunucu: Yeliz Şatıroğlu
12.00-12.20 / DANS: HIP HOP DANS GÖSTERİSİ BK Art Dance
12.30-12.50 / DİNLETİ: VİBRAFON İlhan Yağız Gökdağ – CAJON Göksel Tosun
13.00-13.50 OYUN: QUITO ve MOSQUITO (FİZİKSEL TİYATRO) SESSİZ ADAM ve SİNEK (Yazan, Yöneten ve Oynayan: Hakan Polacanlı)
14.00-14.50 KONSER: HİKAYELİ ŞARKILAR YA DA ŞARKILARIN HİKAYELERİ Buse ve Ali Erenus
15.00-15.20 DİNLETİ: KLASİK BATI MÜZİĞİ DİNLETİSİ İstanbul Okan Üniversitesi Konservatuarı Müzik Bölümü
15.30-15.40 DANS: ŞAMAN ŞİFA RİTÜELİ Doğuş Üniversitesi Dans Topluluğu
15.50-16.10 DİNLETİ: TÜRK MÜZİĞİ DİNLETİSİ İstanbul Okan Üniversitesi Konservatuarı Müzik Bölümü
16.20-16.40 DANS: HORON ve HALAY Beşik Akademi Halk Dansları Topluluğu
18.00-19.30 AÇILIŞ ve BULUŞMA: GAZHANE, ÖZNELERİYLE BULUŞUYOR!…
Gazhane Çevre Gönüllüleri
Açılış Konuşması
Moderatör: Nilgün Canatar

20.00-23.00 MÜZİKLİ GÖSTERİ: HENÜZ VAKİT VARKEN, KATIL, ÜRET, PAYLAŞ!…
Gazhane Çevre Gönüllüleri
Sunucu : Ayşe Lebriz Berkem
Sanat Danışmanları : Müjgan Özçay, Mustafa Köz
Dans, Performans ve Müzik:
Beşik Akademi Halk Dansları Topluluğu, Esin Aslan,
Ritm Kollektifi, Yeditepe Çok Sesli Korosu ve Müzikal Topluluğu, Yürüyen Merdiven ve Tülay Günal, Zafer Erdaş
ve Kadıköy Sessions 2.Festçik 1.Gün Finali ve 9.Gazhane Şenliği Final Konseri: Seyyah

AFİFE BATUR KÜTÜPHANESİ ÖNÜ

16.45-18.00 ŞİİR DİNLETİSİ
Türkiye Yazarlar Sendikası
Nalan Çelik, Nuray Gök Aksamaz, Dilruba Nuray Erenler, Nükhet Eren, Aliye Özlü, Melahat Babalık, Nur Saka, Leyla Şahin, Ertan Mısırlı, İsmail Afacan, Şenel Gökçe, Volkan Hacıoğlu, Sezai Sarıoğlu

11.00-19.30 SERGİ: ŞİİR SERGİSİ Türkiye Yazarlar Sendikası
11.00-19.30 STAND: KARİKATÜR PORTRE MASASI Mustafa Bilgin
STAND: HOMUR MİZAH DERGİSİ STANDI

L BİNASI ARKA BAHÇE

11.00-19.30 ATÖLYE: BİSİKLET TAMİR ve BAKIM ATÖLYESİ
Don Kişot Bisiklet Kolektifi
Yürütücüler: Şaman Ayyurt, Ayşe Bilgin, Burak Dinler

SESLİ ÇALIŞMA ALANI

12.00-13.30 ALAN GEZİSİ: ARŞINLAMA
Gazhane Çevre Gönüllüleri
Anlatıcı: Yüksel Demirtaş

14.00-15.30 ATÖLYE: DANS/HAREKET AĞIRLIKLI SANAT TERAPİSİ
İYİ (İnsanca Yaşam İçin) Sosyal Kooperatif
Yürütücü: Meral Güner
16.00-17.30 ATÖLYE: İYİLEŞMENİN TEMEL BİLEŞENLERİ ÜZERİNE SÖYLEŞİ
İYİ (İnsanca Yaşam İçin) Sosyal Kooperatif
Yürütücü: Fatma Zengin, Fahriye Oflaz

OTOPARK (-2)

13.00-14.00 KONSER:
Emir Baran Sezginer & Grubu

14.30-15.30 KONSER:
Heykel Grubu

16.00-17.00 KONSER:
Pelin Çelik & Grubu

H BİNASI/PAZAR YERİ

12.00-17.30 ATÖLYE: MEDENİYET HAMURU ATÖLYESİ
Nebahat Kavak

ATÖLYE: BEZ ÇANTA BOYAMA ATÖLYESİ
Filiz Mete

ATÖLYE: KURUTULMUŞ BİTKİ AYRAÇ ATÖLYESİ
Füsun Ekicigil

KÜÇÜK (STÜDYO) SAHNE

12.00-12.40 KUKLA OYUNU: BALON KUKLA SHOW
Balon Kukla Tiyatrosu
Oynatıcı: Osman Alınca

13.30-15.30 SUNUM: GAZHANE BELLEĞİ ÖYKÜ ATÖLYESİ SÜRECİ KONUŞUYOR
NEYYA Yaratıcı Yazarlık Atölyesi
Modaratör: Nükhet Eren
Konuşmacılar: Adnan Şenol, Doğan Petmezciler, Hasan Koçan, İlyas Dursun, Mesut Çalışkan, Necati Ertekin, Türker Erdağ…

16.00-17.30 OYUN: KEL KANTOCU
İstanbul Okan Üniversitesi Konservatuarı Tiyatro Bölümü
Yazan: Eugene Ionesco
Yöneten: Güneş Sayın

TİYATRO SALONU

14.30-16.00 PERFORMANS: ÇIĞLIK
Sözün Ritmi
Gönül & Ersin Ak
16.30-17.45 OYUN: TÜRKLAND
Performans: Ilgıt Uçum, Dilşad Budak Sarıoğlu

Yazan ve Çeviren: Dilşad Budak-Sarıoğlu
Yöneten: İrem Aydın

18.30-20.30 OYUN: BİR YAZ GECESİ RÜYASI / PROVA VOL. 22
İstanbul Okan Üniversitesi Konservatuarı Tiyatro Bölümü

Yazan: William Shakespeare
Proje Danışmanı: Murat Karasu

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Gazhane İstanbul
Gazhane İstanbul